czwartek, 23 kwietnia 2009

Sernik migdałowy z Amaretto





Sernik bardzo elegancki, nietypowy, z prażonymi migdałami. Ciężki, wilgotny, idealny na wyjątkowe okazje. Jak dla mnie jeden z najlepszych serników. Bardzo polecam. Kilkukrotnie do niego wracałam 

Ok. 18 porcji, bazowy przepis jest od Dorotus, zmodyfikowany co do ilości składników, ich dostępności, wielkości puszki masy kajmakowej itd. Ma idealne proporcje. Podczas edycji posta w roku 2023, zrezygnowałam też ze skomplikowanej dekoracji i wymieniłam zdjęcia. Nadal, choć od publikacji minęło 14 lat, ten sernik utrzymuje się w czołówce.

Sernik migdałowy z Amaretto
uwaga: składniki muszą być w temperaturze pokojowej

Składniki na spód:

* 200 g ciastek np. herbatników, herbatników maślanych, ciastek typu digestive
* 50 g masła
* kilka kropel aromatu migdałowego (lub ekstraktu)

Składniki na masę serową:

* 1 kg sera tłustego - wybieram już zmielony śmietankowy z Piątnicy lub "Mój ulubiony" z Wielunia
* 1 puszka mleka skondensowanego, słodzonego (510 g)
* 5 dużych jajek
* 1 i 1/4 łyżeczki aromatu lub ekstraktu z migdałów
* 125 ml likieru migdałowego Amaretto
* 1 i 1/4 łyżki mąki ziemniaczanej (ok. 20 ml)
* 100-125 g podprażonych płatków migdałowych lub drobno siekanych prażonych migdałów bez skórki

Składniki do dekoracji:

* np. lukier (cukier puder+woda) i prażone płatki migdałów

Wykonanie:

Spód: masło roztopić, trochę przestudzić. Herbatniki rozdrobnić w malakserze, dodać masło i aromat. Zmiksować do uzyskania jak najdrobniejszej masy - do otrzymania masy o strukturze mokrego piasku. Szczelną tortownicę o średnicy ok. 25-27 cm wyłożyć papierem do pieczenia (wykładam wyciętym kołem dno, a boki podwójnymi, wyciętymi z papieru paskami). Do blachy przełożyć masę ciasteczkową, wierzch wyrównać. Włożyć do lodówki na czas przygotowywania masy serowej.

Ser dokładnie ubić mikserem, wlać mleko skondensowane, dalej ubijając, do połączenia. Dodawać jajka, jedno za drugim, ubijając. Dodać likier oraz ekstrakt z migdałów, wmieszać mąkę ziemniaczaną. Wszystko wymieszać na gładką masę. Miksować tylko do połączenia składników, nie za długo. Na samym końcu dodać podprażone płatki migdałów**. Wymieszać.

Masę serową wylać na ciasteczkowy spód. Piec około 1 godziny i 15 minut w temp. 175ºC. Przykryć folią aluminiową tortownicę, odsłonić sernik na ostatnie 15 minut pieczenia - wówczas sernik się nie przypiecze. Tego sernika nie pieczemy do tzw. suchego patyczka, ważne, by środek wierzchu był ścięty i sprężysty. Wystudzić w formie i w piekarniku. Pokryć cienką warstwą lukru i posypać płatkami migdałów. 

Schłodzić w lodówce przez jedną noc. 

Sernik przechowywać w lodówce. Będzie dobry nawet do tygodnia. 

** migdały prażę przez kilka minut na suchej patelni aż się zezłocą, albo kupuję gotowe, już uprażone, niedawno (2023 r.) widziałam też w sklepach prażone płatki migdałów, a także migdały siekane w drobną kostkę, ta ostatnia opcja jest chyba najlepsza 









7 komentarzy: