piątek, 7 maja 2010

Pstrąg z jamon Serrano i szałwią



Ryba słodkowodna (głównie pstrąg) pieczona z szynką długodojrzewającą to jeden ze specjałów kuchni hiszpańskiej. Nie mądrzę się, wiem z pierwszej ręki :) Spieszę przekazać informacje, które i mnie przekazano. Pstrąg przejdzie aromatem i solą szynki długodojrzewającej, przy czym smak ryby zależy od jakości szynki. Trzeba wybrać dobrej jakości, średnia półka cenowa jest ok. W Polsce można kupić dobrą szynkę hiszpańską - np. Jamon Serrano, niemniej jednak jest to trudne. Najbardziej aromatyczna, to z pewnością nie ta kupowana w plastrach w supermarketach, spakowana kilka miesięcy wcześniej. Dodatkowo powinna mieć odrobinę tłuszczyku, by wzbogacił on smak ryby. Mój kolega, Polak wychowany w Hiszpanii, polecałby do tego dania tę szynkę, zresztą nie tylko do tego, do jedzenia na surowo też :) Jeszcze jedna sugestia - jeśli dostanie dobrej smakowo/jakościowo szynki jest trudne [nawet dobrze zaopatrzona Alma ma z tym kłopot], polecałby użyć dobrej szynki parmeńskiej - to nie to samo, ale powiedzmy że jest to kuzynostwo. Świeża szałwia wzbogaca smak tego dania bez wątpienia. Rybę można upiec w piekarniku, ale i upiec na grillu bądź na patelni grillowej. Będąc jeszcze w temacie hiszpańskim – Hiszpanie mieszkający w Polsce [Warszawie] smak swojego domu znajdują naczęściej w tym sklepie, dla mnie to najlepsza rekomendacja. Uprzedzę pytanie - nie, nie płacono mi za tę reklamę ;)

Składniki [na jedną rybę]:

pstrąg świeży w całości [najwygodniej gdy jest już wypatroszony, z głową]

6-8 listków świeżej szałwii
2 plastry szynki (jamon) Serrano

sól, pieprz
cząstka cytryny

Wykonanie:

Z wypatroszonego pstrąga usunąć łuski (ja usuwam też skrzela). Do pstrąga włożyć duży plasterek szynki - na całą długość wnętrza. Listki szałwii włożyć za szynkę - szałwia ma dotykać bezpośrednio wnętrza ryby. Rybę posolić i popieprzyć tylko z zewnątrz. Owinąć drugim plastrem szynki pstrąg - jak na powyższym zdjęciu. Można zamknąć rybę wykałaczkami.

Owinąć rybę folią aluminiową - każdą z ryb z osobna - zrobić pakunek z zamknięciem do góry, by soki ryby nie wypłynęły z folii.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 st. C ok. 20-30 minut. Jak oko ryby będzie intensywnie białe, ryba jest gotowa.

Rybę skrapiamy sokiem z cytryny.

Podawałam z szałwiowo-czosnkowym ziemniaczanym puree. W tym celu w trakcie pieczenia ryby wrzuciłam do piekarnika kilka ząbków nieobranego czosnku - dosłownie na kilka minut.


3 komentarze:

  1. lubię pstrąga, ale takiego jeszcze nie próbowałam-z szynką i niebawem takiego przyrządzę i ja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne danie! Lubię pstrągi, ale piekę bez głowy - bo oko mnie odstrasza.

    OdpowiedzUsuń
  3. Do dojeżdżania jestem przyzwyczajona, bo mieszkam w małym mieście, z którego codziennie wydostaję się półtoragodzinnym autobusem do szkoły i pracy, nie jest to dla mnie szczególnym problemem. Nie jestem też typem imprezowiczki, więc "bolączka sobotniej nocy" może mnie w zupełności ominąć. Myślę, że to po prostu jest kwestią trybu życia jaki się prowadzi. Co do pracy to masz rację, o wiele wygodniej byłoby pracować w tzw. "domowym zawodzie" gdy mieszka się na wsi. A swoją drogą to uwielbiam pstrągi pod każdą znaną mi postacią, więc Twój przepis na pewno kiedyś wypróbuję. Pozdrawiam! :]

    OdpowiedzUsuń