sobota, 14 kwietnia 2012

Sernik kremowy







Sernik z gatunku puszystych i lekkich, można powiedzieć: klasyczny polski smak. Można go piec także bez spodu. Jest ulubionym sernikiem części mojej rodziny (sama wolę zwarte i ciężkie, bez ubijania białek) - piecze się go od lat z okazji różnych uroczystości jak np. Wielkanocy czy Świąt Bożego Narodzenia. Jest delikatny, dlatego trzeba go ostrożnie kroić. No i jak każdy sernik, musi leżakować w lodówce, ten - przynajmniej dobę przed konsumpcją. Masa serowa się wówczas stabilizuje i osiąga pełnię smaku. Koniecznie użyjcie twarogu dobrej jakości, od niego zależy smak ciasta! Idealnie byłoby użyć takiego w kostce i samodzielnie zemleć. Oczywiście można też użyć twarogu tłustego. 

Sernik kremowy 

Składniki:
[wystarczają na dużą blachę (jaką miały nasze babcie, albo na kwadratową formę 23*23 cm i 24cm. okrągłą - tortownicę]
  • 1 i 1/2 kg sera półtłustego potrójnie mielonego (bez sztucznych zagęstników), w temperaturze pokojowej
  • 750 ml śmietanki kremówki o zawartości 30 lub 36% tłuszczu, bardzo zimnej
  • 12 jajek, w temperaturze pokojowej
  • 3 budynie śmietankowe (każdy po 35 g, albo taka sama ilość mąki ziemniaczanej) 
  • ziarenka z 1 laski wanilii (opcjonalnie, ale warto)
Przepis na ciasto kruche wzbogacane gotowanymi żółtkami i mielonymi migdałami

(które z powodzeniem wykorzystuję do tart z owocami) 


[wg przepisu Pierre Herme "Desery, od najprostszych po wykwintne"]
na 500 g ciasta kruchego potrzebujemy [taką ilością ciasta wylepiłam formę 23*23 cm, ale powinno go starczyć na dwie formy - będzie ono cieńsze]:

  • 2 ugotowane żółtka
  • 5 g [1 łyżeczka] proszku do pieczenia
  • 200 g mąki tortowej [typ 450] [1 płaska łyżka mąki = 15 ml to 12 g]
  • 190 g masła
  • 50 g cukru pudru [razem 75 ml = 5 płaskich łyżek]
  • 35 g mielonych na mąkę migdałów [15 ml czyli 1 płaska łyżka waży 7g] 
  • 1 g [1 szczypta] miałkiej soli
  • szczypta mielonego cynamonu
  • 10 ml ciemnego rumu [opcjonalnie]
Wykonanie ciasta kruchego:

Jajka ugotować na twardo, przelać zimną wodą, obrać i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Do ciasta będziemy używać samych żółtek, które należy przetrzeć przez sitko. [użyłam sitka jak do cukru pudru/mąki].

W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia.

Masło pokroić na małe kawałki i włożyć do miski. Utrzeć na gładką masę. Dodać kolejno cukier puder, mielone migdały, sól, mielony cynamon, rum, żółtka i mąkę z proszkiem do pieczenia. 

Ciasto wyrabiać tylko do czasu, aż składniki się połączą, ale już nie wygniatać.

Z ciasta uformować kulę, spłaszczyć dłonią, zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 2-3 godziny. Następnie ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować.


Wykonanie sernika: 

Blachy (blachę) wyłożyć papierem do pieczenia, wyłożyć ciastem kruchym. Ponakłuwać je widelcem w wielu miejscach. Piekarnik nagrzać do temperatury 170 stopni C. Blachy z ciastem włożyć do piekarnika, by podpiec spody - 15/20 minut wystarczy by spód się zarumienił. Wyjąć z piekarnika i odstawić do przestudzenia, piekarnik pozostawiając włączony.

W czasie pieczenia - jeśli posiadamy mikser ręczny i z misą, a jeszcze przed pieczeniem gdy posiadamy tylko jeden mikser rozpocząć przygotowanie masy serowej, która będzie dość pracochłonna, bo wymaga ubijania aż trzech składników. Żółtka utrzeć z cukrem aż wyraźnie zbieleją i zmienią konsystencję na kremową. Połączyć z serem, wyłuskanymi ziarenkami wanilii (jeśli dajemy) i budyniami. W międzyczasie ubijać mikserem białka i w innym naczyniu śmietankę (przydadzą Ci się pomocnicy kuchenni). Do masy serowej dodać ubite białka a także ubitą na sztywno śmietankę kremówkę. Bardzo delikatnie wymieszać (łyżką lub rękami, nie mikserem) - trzeba zachować strukturę ubitych białek i śmietanki, by sernik wyszedł puszysty i lekki.

Pieczenie: Piec 30 minut w temperaturze 170 stopni C. Następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec dalsze 1 i 1/2 godziny. Wierzch ma się ściąć. W środku sernik może pozostać mokry - jego późniejszy pobyt w lodówce ustabilizuje go. Po upieczeniu całkowicie ostudzić w uchylonym piekarniku. Następnie chłodzić w lodówce przez minimum 8-9 godzin.

UWAGA: białka łatwiej się ubiją jeśli nasmarujesz naczynie w którym je ubijasz cytryną (przynajmniej tak pisze w swoim zeszycie kucharskim moja ciocia, a ja stosuję to w swojej kuchni)


śmietanka kremówka musi być lodowata by się ubiła - musi być w lodówce przez przynajmniej 8-10 godzin, a dla pewności przed ubijaniem przełożyć ją do zamrażalki na 10-15 minut (zresztą śmietanka ubije się także przy krótkim pobycie w lodówce jeśli tylko damy ją do zamrażalki)




sernik na spodzie z ciasta kruchego


Bądź na bieżąco, polub stronę na fb

7 komentarzy:

  1. Bardzo smakowicie wygląda Twój sernik. Ślinka cieknie, choć jestem po obiedzie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę wygląda kusząco. Biel i czerwień super ze sobą współgrają

    OdpowiedzUsuń
  3. zabija aksamitnością ;))
    pozdrawiam,
    Szana,
    www.gastronomygo.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Sernik który uczy cierpliwości przez to leżakowanie...patrząc na niego myślę sobie, że u mnie zniknąłby zanim zdołałby się na dobre zsiąść...;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Sernik wygląda niesamowicie pysznie. Zapisuję do wypróbowania :) Dawno nie piekłam takiego na kruchym spodzie, ostatnio tylko ciasteczka idą w ruch. Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jaki piękny! I naprawdę bardzo kremowy. Super serniczek zrobiłaś:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Przepis b. obiecujący. Jak dla mnie to coś pośredniego miedzy sernikiem typowo polskim a nowojorskim /ta niska temperatura pieczenia/.Sernik w kawałku na talerzyku to, jak widać zupełnie inny egzemplarz niż ten na paterze, któremu brak spodu i lukru. Pozdrawiam- Ania

    OdpowiedzUsuń