niedziela, 3 maja 2015

Szarlotka kukurydziana z rabarbarem


Wiosenna szarlotka z mąki kukurydzianej, przyjazna zarówno osobom na diecie bezglutenowej, jak i nietolerujących jajek. Moja przyjaciółka, wielka smakoszka, poleciła mi kiedyś ciasto kukurydziane jako "absolutnie do zrobienia". Rzeczywiście ciasto jest super. Nietypowe w smaku, bardzo smaczne także dla zwykłych zjadaczy szarlotek - przetestowane :)

Jako, że sezon na rabarbar na dobre się rozpoczął, spragniona owocowych smaków, włączam go gdzie mogę. Często robię z niego mus, bez cukru, z ksylitolem, łączę z jogurtem naturalnym - otrzymując w ten sposób zdrowy, pyszny deser - jogurt owocowy.

Ciasto nie jest ekspresowe, ale nie jest źle :) Wykonanie ciasta (surowego), a potem owoców, od zera, zajmuje do 45 minut, wraz z gotowaniem i chłodzeniem. Jeśli zaczniesz, powiedzmy o godz. 10:45 rano, ciasto włożysz do piekarnika o 11:35, upieczone będzie o 12:35-12:40, w sam raz na poobiedni deser. Ciasta kruche powinny być podawane po schłodzeniu, bo ciasto ma szansę zestalić się bardziej - a ciasto kukurydziane ogólnie należy do bardziej wiotkich (także nawet po ostudzeniu - polecam łopatkę do ciasta przy wyjmowaniu z blachy). Zapach wydobywający się z piekarnika jest jednak tak oszałamiający, że nie zdziwię się, jeśli ciasto zjesz jeszcze na ciepło, 15-20 minut po upieczeniu. Na moje oko to 10 -15 porcji, ale: uwaga! licz się z dokładkami.

Szarlotka kukurydziana z rabarbarem

Składniki:

Ciasto kruche kukurydziane:

  • 2 szklanki mąki kukurydzianej
  • 200 g masła
  • pół szklanki cukru lub ksylitolu
  • 2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany np. 18%, (ilość +/-, w zależności od ciasta)

Masa owocowa:

  • 3-4 słodkie jabłka (70 dag)
  • 500 g rabarbaru
  • 2- 3 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
  • pół łyżeczki kardamonu, albo mielonego cynamonu/przyprawy do szarlotki
  • opcjonalnie: cukier puder do posypania

Wykonanie:

Przesianą mąkę połączyć z cukrem i masłem, pokrojonym na drobne kawałki, albo startym na tarce jarzynowej. Dodać łyżkę śmietany. Drugą dodać dopiero później, jeśli będzie potrzebna. Ciasto zagnieść tylko do połączenia się składników i uformowania kuli.

Włożyć je do lodówki na pół godziny do schłodzenia.

W trakcie chłodzenia się ciasta, przygotować masę owocową. Jabłka umyć, obrać ze skórki, przekroić na cztery części, usunąć gniazda nasienne. Następnie pokroić jeszcze na pół, a następie na małe kawałeczki. Wrzucić na patelnię lub garnek z szerokim dnem, dodać 3/4 szklanki wody i rozpocząć duszenie. Umyć rabarbar, odkroić końcówki, pokroić na małe 1 cm kawałki, dodać do jabłek, wraz z kardamonem. Zazwyczaj nie obieram rabarbaru, chyba, że skórka jest naprawdę gruba - nie widzę różnicy w produkcie finalnym.

Dusić, aż jabłka i rabarbar się rozpadną, a woda wyparuje. Mieszać i nieco rozdrabniać miękkie owoce - to pomoże w szybszym uzyskaniu nadzienia.

Włączyć piekarnik na 180 st. C. Masę owocową zestawić do ostudzenia.

Przygotować formę do ciasta - np. tortownicę o średnicy 23 cm, formę do tarty albo inną formę do ciasta z odpinanym dnem albo wyłożoną papierem do pieczenia. Możną ją lekko natłuścić np. przy użyciu papieru, który pozostał z masła. To czysta ekonomia w kuchni i brak dodatkowych rzeczy do mycia jak pędzelek.

Z ciasta wyjętego z lodówki odkroić 1/5-1/4 ciasta, którą zostawić do starcia na tarce jarzynowej, na wierzch ciasta. Pozostałe ciasto pokroić na 1,5 cm kawałki i wylepić nim dno formy. Wyrównać, ponakłuwać widelcem w 20-30 miejscach. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 15-20 minut, do lekkiego zrumienienia. Nałożyć mus owocowy i posypać odłożonym, startym ciastem, piec dalsze 45 minut.



Wyjąć z piekarnika, całkowicie ostudzić (najlepiej) lub przestudzić - w zależności od Twojej silnej woli, bo na ciepło, choć bardziej wiotkie, jest naprawdę pyszne.



***

Masz mało czasu, albo chcesz wypróbować inną szarlotkę z rabarbarem? Polecam szarlotkę - ciasto szklankowe. Nie wymaga robienia ciasta, lubię ten przepis, zwłaszcza, gdy nie mam czasu! W tym sezonie miałam już okazję robić. Jest naprawdę smakowita.





Lubisz? Podziel się!

1 komentarz:

  1. Nino, zrobiłam w weekend na Zielone Świątki. Ten przepis na ciasto jest genialny! Dziękuję, i moi goście też. Pozdrawiam - Danuta.

    OdpowiedzUsuń