sobota, 7 czerwca 2014

Deser jaglany kokosowy z truskawkami



Przepyszny deser, z kaszą jaglaną zamiast twarogu, zmiksowaną na gładki krem, przez co kasza staje się w ogóle niewyczuwalna. Deser może stać się wielkim przebojem lata, bo jest grzechu wart. Aha, mój deser był zdrowy, bo zawierał niewiele cukru (tylko w herbatnikach). Cukier biały zastąpiłam ksylitolem (cukrem brzozowym), o niskim indeksie glikemicznym, bardzo podobnym w smaku do cukru.

Zaprosiłam kilkoro znajomych do domu na gotowanie pod hasłem "kasza jaglana". W planie był między innymi ten desernik jaglany. Nie było zbyt dużo czasu na czekanie, więc deser jaglany i frużelina trochę za krótko się ścinały, przez co nie były sztywne (co widać na zdjęciach i pewnie je wymienię jak zrobię drugi raz, a z przyjemnością zrobię).

Masło w poniższym przepisie można zastąpić margaryną bezmleczną lub olejem kokosowym, natomiast jogurt naturalny - jogurtem sojowym lub większą ilością śmietanki kokosowej. Ilość cukru można zmniejszyć (polecam, deser jest słodki) lub zastąpić innym produktem słodzącym np. miodem, syropem z agawy, golden syrupem, ksylitolem (użyłam właśnie ksylitolu), stewią itp. Zmiany te nie będą miały wpływu na konsystencję deseru, natomiast będą miały wpływ na jego smak. Poniżej podaję desernik w wersji zmodyfikowanej, oryginał na blogu mojewypieki.

Deser jaglany kokosowy z truskawkami

Składniki na spód:


  • 170 g ciasteczek maślanych
  • 70 g masła, roztopionego

Ciasteczka rozdrobnić nożami w robocie kuchennym na pył. Dodać roztopione masło, wymieszać.

Dno tortownicy o średnicy ok. 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia (niekoniecznie). Na dno formy wyłożyć masę ciasteczkową, wyrównać. Włożyć do lodówki do zastygnięcia.

Składniki na masę jaglaną:

  • pół szklanki surowej kaszy jaglanej
  • 1 szklanka wrzącej wody
  • szczypta soli
  • 1 -2 puszki mleka kokosowego (schłodzonego min. 12 h w lodówce)*
  • pół szklanki jogurtu naturalnego
  • pół szklanki ksylitolu (ew. drobnego cukru do wypieków)
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu z migdałów lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub cukier waniliowy
  • 1,5 łyżki żelatyny w proszku /lub 5 listków żelatyny/
  • 1/4 szklanki wody
  • 8 dużych truskawek (świeżych) - opcjonalnie
  • do podania - domowa frużelina truskawkowa

Wykonanie:

UWAGA: mleko kokosowe w puszce należy włożyć do lodówki odpowiednio wcześnie, by oddzieliła się część stała od części płynnej

Odmierzyć kaszę, umyć na durszlaku. Przelać wrzątkiem. Do garnuszka z wrzącą wodą wsypać kaszę, dodać sól. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć moc palnika i gotować pod pokrywką, na małym ogniu, przez około 15 minut, do miękkości lub do momentu, gdy cała woda odparuje (niekiedy cała woda zostanie wchłonięta wcześniej, po 8-10 minutach, to zależy, trzeba sprawdzić). Odstawić nie odkrywając pokrywki, żeby kasza "doszła". Nieco przestudzić. Zmiksować w malakserze lub blenderem do otrzymania bardzo gładkiej masy. Żyrafa raczej się nie sprawdza.

W międzyczasie żelatynę zalać 1/4 szklanki zimnej wody, odstawić do napęcznienia na 10 minut. Po tym czasie podgrzać i wymieszać, do jej rozpuszczenia (można to również zrobić w mikrofali). Uwaga: żelatyny nie można doprowadzić do wrzenia - straci swoje właściwości żelujące. Lekko przestudzić.

Schłodzone mleko kokosowe w puszcze ostrożnie wyjąć z lodówki, odwrócić puszkę dnem do góry, otworzyć, wodę kokosową przelać do osobnego naczynia (nie będzie nam potrzebna, można ją wykorzystać np. do koktajlu ze szpinakiem, zamiast wody). Z puszki wyjąć pozostałą gęstą śmietankę kokosową. Z jednej puszki mleka uzyskałam 260 g gęstego kremu. To zależy jednak od producenta. Niekiedy mogą być potrzebne dwie puszki.

Do misy malaksera (ze zmiksowaną kaszą) dodać gęstą masę kokosową, jogurt naturalny, ksylitol lub drobny cukier do wypieków, ekstrakt z migdałów lub wanilię. Zmiksować do połączenia. Dodać rozpuszczoną żelatynę i zmiksować. Otrzymana mikstura będzie dość rzadka.

Przygotowaną masę przelać do tortownicy, na spód z ciasteczek - delikatnie, szczególnie na początku. Odstawić do lodówki do lekkiego stężenia. Kiedy deser zacznie tężeć w jego środek, wokół brzegów foremki włożyć truskawki, w całości. Schłodzić w lodówce do momentu całkowitego zastygnięcia masy, przez kilka godzin.

Przed podaniem na sernik wyłożyć frużelinę truskawkową.

* w oryginale jest 250 ml śmietanki kokosowej


frużelina, jeśli ma szansę pobytu w lodówce, nie spływa, jest takiej konsystencji jak na zdjęciu wyżej


Samozwańczy szef kuchni życzy udanego gotowania!


2 komentarze:

  1. Zapowiada się pysznie. :)
    Pozdrawiam Szefa Kuchni :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. również pozdrawiam :)))

      to był jak na razie nr 1 wśród przepisów z kaszą jaglaną

      Usuń