Ten świetny przepis na pierniczki na choinkę został opracowany przez blogerkę Bakerlady, cieszą się one wielkim uznaniem. Można je brać "w ciemno". Nie namęczyłam się z nimi. Ciasto po wyjęciu z lodówki jest dość twarde, ale szybko ogrzewa się do temperatury pokojowej i daje się przyjemnie rozwałkowywać. Polecam omączanie wałka.
Gotowe pierniki - polukrowane lub nie - można przechowywać w plastikowych pojemnikach, metalowych puszkach, nawet w kartonowych pudełkach po butach - trzymając je jednak z daleka od wilgoci, aby nie zmiękły.
Uwierzcie mi, że zrobienie takich pierników to prosta sprawa. Robiłam je w tym roku pierwszy raz w życiu. Pierwszy raz też lukrowałam pierniki. Zawsze myślałam, że to szalenie trudne. Okazało się, że niekoniecznie. Owszem, koronkowe ozdoby na piernikach są pewnie poza moim zasięgiem, ale podstawowe lukrowanie już nie. To nawet przyjemne! Jak zrobić takie fajne krawaty- witraże w piernikach? W wyciętych otworach na krawat wystarczy położyć pokruszone landrynki, które rozpuszczą się podczas pieczenia.
Pierniki na choinkę
Składniki:
- 1 szklanka prawdziwego (lepiej) lub sztucznego miodu (320 g)
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 kostki masła ( 100 g)
- 1 opakowanie przyprawy do piernika bez mąki (ok. 30 g)
- 1 łyżka kakao
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- mąka pszenna, około 3-4 szklanek
Uwaga: czas chłodzenia ciasta - od kilku godzin do kilku tygodni
Miód zagotować z masłem, cukrem i przyprawą piernikową. Odstawić na 20 minut do przestygnięcia, dodać sodę, zamieszać. Dodać tyle mąki, aby uzyskać miękkie, dość lepkie ciasto. Zawinąć je w folię aluminiową i schować do lodówki na co najmniej kilka godzin. Ciasto ze sztucznym miodem nie lubi chłodzenia, więc z niego trzeba piec pierniki od razu - po upieczeniu są jaśniejsze od tych z prawdziwym miodem.
Surowe ciasto najlepiej jest rozwałkować na papierze do pieczenia i foremkami wykrawać dowolne kształty.
Wałkować należy dość cienko, na grubość około 3 mm.
Po upieczeniu (kilka minut w 200 st. C) pierniczki trzeba zdjąć z blachy, zostawić do ostygnięcia i już zimne zdjąć delikatnie z papieru do pieczenia.
***
Uwagi: ja piekłam ok. 9 minut, pierniki były zupełnie twarde po ostudzeniu i bardzo dobrze!
Jak zrobić lukier do pierników? Wystarczy białko jaja plus ok. 1,5 szklanki cukru pudru - ucierać łyżką lub mieszadłem miksera (nie rózgą), aż do połaczenia składników. Polecam pełną instrukcję jak zrobić lukier o TU.
Jak polukrować pierniczki? Nie trzeba specjalistycznego sprzętu. Wystarczy własnoręcznie zrobiona tutka z woskowanego papieru do pieczenia, lukier, silikonowa nieduża szpatułka lub łyżeczka albo patyczki do lodów. W wersji dla zaawansowanych sa jeszcze inne akcesoria. TU znajdziecie foto kurs lukrowania pierniczków.
Witraże w piernikach można zrobić przez włożenie w miejsca do wypełnienia, pokruszonych landrynek. Rozpuszczą się w piekarniku podczas pieczenia.
Jak zrobić dziurki w piernikach na sznurek? Wystarczy użyć słomki do napojów - surowe ciasto znajdzie się w środku słomki. Słomka jest najlepsza i daje odpowiednią grubość, nawet jeśli ciasto nieco urośnie! Ewentualnie można też użyć patyczka do szaszłyków i kilka razy nim poruszać, by zrobić odpowiednią dziurkę.
Zacznij śledzić stronę na fb:
Genialne! Aż miło powiesić na choinkę :)
OdpowiedzUsuńhttp://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/
Dobry, szczegółowy opis z poradami, na zdjęciach wyglądają smakowicie!
OdpowiedzUsuńUpiekłam z jednej porcji, ale dorobiłam wczoraj! Pierniki są wspaniałe, trzymają kształt i dobrze się wałkują. To pierniczki, które na pewno zjemy podczas Świąt, bo są smaczne, a nie tylko wyglądają. Użyłam przyprawy do piernika, która miała trochę mąki i cukru, ale dodałam nieco więcej cynamonu dla równowagi, no i pieprzu, której ta gotowa przyprawa nie miała, a uwielbiam lekkie pieczenie po zjedzeniu pierniczków.
OdpowiedzUsuń