czwartek, 20 listopada 2014

Gulasz węgierski



Prawdziwy gulasz węgierski musi być na smalcu. I kropka. Wersji tego dania jest wiele. Ja skorzystałam z przepisu z blogu delimamma - na gulasz gęsty, aromatyczny i podobno tradycyjnie węgierski.
Być może zdarzyło Wam się, iż danie z papryką w proszku nabrało gorzkiego smaku. Dzięki temu przepisowi nic takiego się nie wydarzy! 

Gulasz węgierski, podobnie jak zupę gulaszową, gotuje się z wodą, a nie na bazie rosołu, co oszczędza nam sporo czasu.

Węgrzy mówią, że zasadnicza różnica między gulaszem a zupą gulaszową nie polega na gęstości sosu czy płynu, w którym duszone są kawałki mięsa. W przypadku gotowania prawdziwego gulaszu węgierskiego, czerwoną mieloną paprykę rozpuszcza się w płynnym tłuszczu! (w oryginale w stopionym smalcu wieprzowym) Natomiast do zupy gulaszowej taką samą paprykę miesza się na wstępie z wodą (tak Tadeusz Gwiaździński w książce "O kremówce w Wadowicach i widelcu w butelce".)

Gulasz węgierski

Składniki [4-5 porcji]:

  • 300 g wołowiny i 200 g wieprzowiny (ja użyłam tylko wieprzowinę: 500 g szynki)
  • 2 łyżki smalcu
  • 1,5 cebuli
  • około 1,5- 2 szklanki wody
  • 2 łyżki słodkiej papryki
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 papryki (zielona lub żółta i czerwona)
  • 2 pomidory
  • 1,5 łyżki przecieru pomidorowego
  • 1/2 łyżeczki ostrej papryki (u mnie 1/3 małej papryczki chili bez pestek)
  • sól oraz świeżo zmielony czarny pieprz

Wykonanie:

Mięso pokroić w drobną kostkę, cebulę w półplasterki.
W garnku rozgrzać 1 łyżkę smalcu i wrzucić mięso. Podsmażać przez 2-3 minuty, następnie wyciągnąć mięso, dodać kolejną łyżkę smalcu, wrzucić cebulę i podsmażyć na złoty kolor.

Garnek ściągnąć z ognia i odczekać kilka minut (aby gotować takie potrawy jak Węgrzy należy nauczyć się w jaki sposób dodawać paprykę w proszku. W papryce znajduje się cukier, który w wysokiej temperaturze ulega karmelizacji, następnie przypaleniu i nabiera gorzkiego smaku. Nie należy jej więc dodawać na skwierczący tłuszcz lub gotujący się sos, będzie bowiem gorzkawa. By tego uniknąć Węgrzy, zawsze przed dodaniem papryki do potrawy zestawiają patelnię z ognia i pozwalają zawartości lekko przestygnąć, dodają paprykę, mieszają, ponownie stawiają na ogniu i powoli doprowadzają potrawę do wrzenia).

Do cebuli dodać słodką paprykę w proszku i przeciśnięty przez praskę czosnek. Wlać połowę wody i wymieszać ( w trakcie przygotowywania gulaszu dodać resztę wody). Ponownie postawić na ogniu, wrzucić mięso i przykryć pokrywką.

Dusić na małym ogniu przez około 1-1,5 godziny, aż mięso będzie miękkie. Po tym czasie do mięsa dodać pokrojoną w kostkę paprykę i gotować, aż lekko zmięknie. Na koniec dorzucić obranego i pokrojonego w kostkę pomidora i przecier pomidorowy, doprawić solą, pieprzem i ostrą papryką (jeżeli używaliśmy świeżej papryki chili, nie dodajemy ostrej papryki w proszku). Zostawiamy na ogniu jeszcze około 10 minut.

Podawać np. z kaszą lub tłuczonymi ziemniakami i ogórkiem kiszonym.



Bądź towarzyski, podziel się!

2 komentarze:

  1. Wyszło świetnie! Dzięki za przepis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za przepis. Lubię bardziej pikantne to dodałem łyżkę (nie łyżeczkę) ostrej papryki w proszku. Do tego by jeszcze podkręcić można dodać pół łyżki węgierskiej pasty gulaszowej.

    OdpowiedzUsuń