wtorek, 20 stycznia 2015

Makaron z dynią i dorszem






Przedstawiam Ci niesamowicie pyszne danie, które możesz - jak ja - zrobić po pracy. Oczywiście jeśli możesz poczekać godzinę z obiadem, i to godzinę liczoną od zera, zakładając, że nie masz w domu bulionu.

Potrawa syci i świetnie smakuje. Dynia częściowo została zmiksowana, częściowo się nieco rozpadła. Nie szkodzi. Dynia w styczniu? Tak. W okolicznym warzywniaku mogę ją kupić nawet późną wiosną, co mnie bardzo cieszy.

Jeśli nie masz w domu ryby albo w portfelu jest pusto, pomiń ją. Sam sos jest niesamowity (to dzięki duszeniu dyni w bulionie i roztopionym maśle klarowanym). Możesz też dać ugotowaną ciecierzycę zamiast ryby, by całość była bardziej wartościowa i dostarczyła białka.

Nazwałabym to danie jednogarnkowym, bo starcza za cały obiad, ale żeby je przygotować potrzebujesz co najmniej jeden garnek i szeroką patelnię, więc odpada. W oryginale, przed moimi zmianami, pod nazwą "chowder dyniowy", przepis ten znajdziesz na stronie addiopomidory.

Makaron z dynią i dorszem

Składniki [3 słuszne porcje obiadowe, albo 4 dla osób, które nie lubią się przejadać]:
  • 600 dyni piżmowej (waga po obraniu) - 1 nieduża dynia, niecały 1 kg przed obraniem
  • pół dużej cebuli (100g)
  • 1 łyżka drobno posiekanego, obranego imbiru
  • 1 duży ząbek czosnku
  • 200 g pieczarek
  • 1 cytryna
  • 2 szklanki bulionu warzywnego (drobiowego lub rybnego)*
  • 2 kopiaste łyżki jogurtu naturalnego
  • 300 g filetu z ryby np. dorsza
  • sól, pieprz
  • 3 łyżki masła klarowanego (2+1 do pieczarek)
  • natka pietruszki do posypania
  • pełnoziarnisty makaron kokardki lub inny - na 1 głodną osobę liczymy pół szklanki suchego makaronu
*przepis na ekspresowy, gotowy w 10-15 minut bulion warzywny:

Pół szklanki suszonych warzyw (włoszczyzny) - dostępne w wielu sklepach, łyżkę posiekanego koperku (może być suszony albo mrożony) oraz łyżeczkę suszonej bazylii wraz z 3,5 szklankami wody gotować przez 10 minut od zagotowania. Odcedzić na sicie. Bulion sam się gotował podczas przygotowywania dyni.

Wykonanie:

1. Na 2 łyżkach masła poddusić pokrojoną w dużą kostkę dynię pozbawioną skóry, pestek i włosów ze środka. Po rozpuszczeniu się masła na patelni i pokryciu nim dyni, podlać połową bulionu (jedną szklanką). Zajmie nam to około 10-15 minut. Dynia ma być miękka, ale nierozgotowana.

2. Dynię podzielić mniej więcej na połowę. Jedną część przełożyć do garnka, w której gotować będziemy danie, drugą na bok, do pojemnika miksera lub miski. Bulion w dużej części wyparuje. Ta część, która zostanie, przyda się do następnego etapu.

3. Na tej samej patelni (dodać, jeśli trzeba, odrobinę masła) poddusić do zeszklenia posiekaną drobno cebulę, po chwili dodać posiekany lub wyciśnięty przez praskę czosnek i drobno posiekany imbir. Przełożyć do garnka z dynią.

4. Pokrojone w plastry pieczarki skropić obficie sokiem z ½ cytryny. Poddusić  na tej samej patelni (dodać, jeśli trzeba, odrobinę masła). Przełożyć do garnka z dynią. Dolać resztę bulionu. Ugotować makaron. Jeśli gotujesz go mało, a patelnia, w której smażyłeś jest naprawdę duża, możesz w nim ugotować makaron - oszczędzisz sobie dodatkowego zmywania.

5. Odłożoną dynię zmiksować z jogurtem na gładką masę. Dodać do garnka, wymieszać. Doprawić, gotować krótko na małym ogniu.

6. Rybę (pozbawioną ości, można posiłkować się pęsetą) pokrojoną w dużą kostkę skropić sokiem z cytryny. Odstawić na chwilę. Posypać solą i pieprzem. Dodać do garnka. Gotować jeszcze 3-4 minuty na wolnym ogniu.

7. Podać w głębokim talerzu, z ugotowanym makaronem, posypać obficie natką pietruszki.



Podobał Ci się przepis? Polug go lub udostępnij znajomym


Bądź na bieżąco, śledź mnie na fb

0 komentarze

Prześlij komentarz