poniedziałek, 13 października 2014

Czekośliwka
Wróble w Warszawie na targowisku pod Halą Mirowską ćwierkają, że w tym tygodniu odbędą się ostatnie zbiory śliwek węgierek. Potem będą dostępne już tylko te z chłodni. Czekałam na ten moment, jak co roku. Nakupię jeszcze z 5 kg śliwek, no może trochę więcej i zrobię prawdziwe powidła śliwkowe bez dodatku cukru (tu przepis). 

O tej porze roku śliwki węgierki są już nieco pomarszczone i te właśnie są najlepsze do powideł! Są bowiem tak słodkie, że nie trzeba dodawać do nich niczego. Tylko jeden składnik: owoce. Pyszna klasyka.

Dzisiaj zaś proponuję jeszcze jeden znakomity przepis - powidła, które będziecie chcieli wyjadać łyżeczką ze słoika, nadziewać nimi naleśniki czy dodawać zimą do owsianki. Z 4 kg śliwek nie wychodzi tych powideł wcale dużo, ledwie kilka 0,3 l słoiczków. Powidła bowiem są dobrze odparowane, bardzo gęste. Zróbcie chociaż na próbę.

Aha, istnieją przepisy na czekośliwkę z dodatkiem czekolady, niektórzy skarżą się jednak na pleśnienie powideł, a to wszystko przez słabej jakości czekoladę. Nie wyobrażam sobie poświęcić tyle pracy (najwięcej przy przygotowaniu słoików do pasteryzacji, bo powidła robią się same), by coś miało się nie udać, dlatego ja wybieram najprostszy przepis, dodając nieco cukru - bo wiadomo, cukier konserwuje.

Jeszcze jedno - do gotowania powideł koniecznie trzeba użyć garnka z grubym dnem, żeby nic się nie przypaliło.


Czekośliwka

Składniki:

  • 4 kg śliwek węgierek
  • 5-6 łyżek gorzkiego kakao (ilość wg smaku)
  • 5 łyżek cukru (opcjonalnie, wedle smaku)

Wykonanie:

Śliwki umyć, naciąć wzdłuż na pół, wypestkować. Włożyć do garnka z grubym dnem. Ja zazwyczaj na początku dodaję kilka łyżek wody, która nie pozwoli na przywieranie śliwek, a która i tak wyparuje. Smażyć na średnim a potem małym ogniu, niespiesznie, aż uzyskamy pożądaną gęstość.

Ja gotuję zawsze starym sposobem, na raty. Codziennie gotuję po godzinie, przez trzy (ostatnie gotowanie będzie krótsze, bo owoców nie ma dużo), w zależności od tego jak soczyste są śliwki i ile gotujemy ich naraz. Śliwki rozgotują się na masę, staną się ciemne i gęste - tak gęste, że będą spadać z łyżki płatami.

Podczas ostatniego gotowania dodać kakao i cukier. Do smaku. Cukru nie musi być dużo. Gorące powidła włożyć do gorących słoików, uprzednio wyparzonych.

PASTERYZACJA: Ja przygotowuję słoiki w ten sposób: myję je w zmywarce, wypiekam w piekarniku wraz z nakrętkami - w temperaturze 120-130°C przez ok. 20 minut, potem do gorących, świeżo wyjętych z piekarnika nakładam gorące powidła. Zakręcam. I albo wkładam pod kołdrę (babciny sposób na pasteryzację, zobaczysz że słoiki będą jeszcze ciepłe po 7-8 godzinach) albo pasteryzują w piekarniku w temperaturze 120-130°C i pasteryzuję je w tej samej temperaturze przez ok. 20 minut (zależy od wielkości słoika: większe trochę dłużej). Po tym czasie wyłączam piekarnik, uchylam drzwiczki i pozostawiam słoiki w piekarniku do całkowitego wystygnięcia.


 2 komentarze: