czwartek, 3 grudnia 2020

Gofry jaglane z bananem




Trochę już wypróbowałam przepisów na zdrowsze wersje gofrów, często z niezbyt zadowalającym efektem. Klasyczne gofry z cukrem łatwiej przygotować, nad innymi wersjami trzeba trochę popracować. Te gofry wyszły chrupiące i bardzo smaczne, powiedziałabym, że takie biszkoptowe w smaku. Jestem bardzo zadowolona z przepisu, a znalazłam go na opakowaniu mąki jaglanej. Odkąd mam gofrownicę, co jakiś czas przygotowuję dla dzieci (i dorosłych) gofry szpinakowe, owsiane, czy teraz - jaglane. Dla mnie to wspaniała okazja, by "przemycić" np. proso, by jeść je częściej niż tylko jako kasza do obiadu. Im wyższa moc gofrownicy, tym lepiej, można bowiem uzyskać większą chrupkość zwłaszcza skomplikowanych gofrów, można w niej "smażyć" także np. placki warzywne. Takie podanie warzyw jest często znacznie bardziej atrakcyjne niż w formie placków z patelni. Polecam gofrownicę, która ma moc 1300W-1400W. Jest dość droga, ale warto zainwestować. Gofrownice o mniejszej mocy często dają gumowate placki, a nie prawdziwe gofry. Wysoka moc gofrownicy ważna jest ilekroć robi się gofry wegańskie czy zdrowsze (a przez to cięższe). Aha, jeśli ktoś ma przepis na inne pyszne zdrowe gofry, to koniecznie podrzućcie. Wypróbowałam już wiele polecanych w sieci, ale niewiele jest naprawdę wartych rekomendacji.  

Gofry jaglano-bananowe

Składniki:

  • 4 jajka
  • 200 g bardzo dojrzałych bananów (waga po obraniu)
  • 200 g mąki jaglanej*
  • 50 g skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
  • 55 g oleju rzepakowego
  • 80 g mleka
  • opcjonalnie: 1-2 łyżki cukru

*można zmielić w młynku do kawy kaszę jaglaną

Wykonanie:

Białka jaj oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Pozostałe składniki zmiksować na gładką masę. Delikatnie, ale dokładnie wymieszać z ubitymi białkami (łyżką lub trzepaczką). Jeśli banany są mało słodkie, można dodać do ciasta trochę cukru. 

Rozgrzać gofrownicę, można ją nieco natłuścić olejem np. przy pomocy ręcznika papierowego. Nakładać porcję ciasta (około 2-3 łyżek) na rozgrzaną gofrownicę i smażyć gofry przez około 5 minut w zależności od mocy gofrownicy, aż do uzyskania złotobrązowego koloru. Podawać z ulubionymi dodatkami np. jogurtem, serkiem homogenizowanym, konfiturą lub solo. 

Opcja dla niemowlaka: wykorzystać tylko podstawowe składniki, bez dodawania cukru. Cukier można dodać do ciasta po wyłożeniu do smażenia porcji dla dziecka. Bardzo dojrzałe banany dają wystarczającą słodycz. Gofry podawałam 7-miesięcznemu dziecku. 




0 komentarze

Prześlij komentarz