środa, 30 grudnia 2020

Racuchy drożdżowe serowe z jabłkami

Pyszne, proste, naturalnie słodkie od jabłek, lubiane przez dzieci i dorosłych. Zazwyczaj robię z podwójnej porcji, to jeden z ulubionych letnich obiadów moich dzieci. 

Racuchy serowe z jabłkami, na drożdżach

Składniki: 

(na 10 racuchów, dla rodziny 2+1 na obiad)
  • 300 g mąki pszennej
  • 150 g twarogu, zmielonego  np. "z wiaderka"
  • 20 g świeżych drożdży
  • 2 płaskie łyżki cukru
  • 250 ml mleka krowiego
  • 1 jajko
  • mała szczypta soli
  • 1 duże słodkie jabłko
  • do podania: cukier puder do oprószenia 

Wykonanie:

zaczyn drożdżowy: do połowy szklanki ciepłego, podgrzanego mleka wkruszyć drożdże, dokładnie je rozpuścić, mieszając całość spodnią stroną łyżki, dodać łyżeczkę cukru i czubatą łyżeczkę mąki. Odstawić w ciepłe miejsce, aż drożdże ruszą i zaczyn wyrośnie wypełniając szklankę

Do miski wsypać pozostałą część mąki i cukru, sól, twaróg, wlać ciepłe mleko i wyrośnięty zaczyn. Wyrabiać łyżką lub mikserem do uzyskania jednolitego ciasta. Miskę przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około godzinę. Przed smażeniem dodać do ciasta obrane i pokrojone w niedużą kostkę jabłko. Wymieszać. 

Do patelni, a najlepiej dwóch, wlać kilka łyżek oleju, rozgrzać. Wykładać po jednej czubatej łyżce ciasta na pojedynczego racucha. Smażyć po kilka minut z każdej strony na średnim ogniu, aż do wyrośnięcia i zezłocenia. Racucha po pierwszym przełożeniu na drugą stronę można lekko spłaszczyć, żeby ułatwić dosmażenie z drugiej strony - zwłaszcza jeśli nie używamy zbyt dużej ilości tłuszczu. 
Podawać ciepłe, oprószone cukrem pudrem. 





0 komentarze

Prześlij komentarz