Cudownie kremowy, wilgotny sernik cytrynowy, pieczony w niskiej temperaturze w kąpieli wodnej, zbierający mnóstwo pochwał i najczęściej pojawiający się w naszym domu w ciągu ostatnich kilku lat. Jest na tyle niezawodny, że w zasadzie przestałam eksperymentować z innymi przepisami, po prostu ten przepis przerabiam na inną wersję smakową jak np. waniliową, matcha, jaśminową itd. Niech to będzie zachęta do pieczenia, tak dobry przepis powinien iść w świat i cieszyć kolejne podniebienia.
Ten sernik jest popisowym sernikiem mojego męża i powinien mieć drugą nazwę: „sernik Radka”. On odkrył przede mną ten idealny sernik. Zresztą to on najczęściej go piecze i wymyśla jego kolejne wersje smakowe. Bardzo, bardzo polecam! Na pewno się nie zawiedziecie. Ocena 10/10, łatwość wykonania też. Nie ma szans, by się nie udał: nie opadnie, bo nie rośnie, nie spali się, bo pieczemy go w 120 st. C. Zawsze wychodzi.
Sernik cytrynowy w stylu nowojorskim
Składniki:
składniki powinny być w temperaturze pokojowej
- 0,9 kg sera, w tym 0,4 kg serka kremowego - "cream cheese" (typu philadelphia) i 0,5 kg twarogu - tłustego sera śmietankowego, zmielonego, z wiaderka (albo 250g mascarpone i 650 g tłustego sera śmietankowego, zmielonego, z wiaderka)
- 170 g cukru
- 4 jajka
- 3 płaskie łyżki mąki pszennej
- 200 g gęstej kwaśnej śmietany 18%
- skórka starta z 1 cytryny lub aromat (olejek) cytrynowy
- 1 łyżka soku z cytryny
- spód: 200 g ciastek i 80 g roztopionego masła
- polewa: 400 g gęstej kwaśnej śmietany 12 lub 18%, łyżka cukru pudru i szczypta kwasku cytrynowego (do smaku) lub sok z cytryny
Wykonanie:
potrzebna będzie tortownica o średnicy ok. 22 cm, którą należy wyłożyć papierem do pieczenia: na dno wycięte koło o średnicy tortownicy, boki też można wyłożyć wyciętymi paskami papieru do pieczenia, ale nie jest to konieczne
Spód: ciastka rozdrobnić na pył w malakserze, połączyć z roztopionym masłem. Wysypać do tortownicy, wyrównać i włożyć do lodówki do schłodzenia na czas przygotowania masy serowej.
Wszystkie składniki masy serowej połączyć. Miksować krótko, tylko do połączenia składników i uzyskania gładkiej masy. Wylać na schłodzony spód.
Tortownicę obłożyć z zewnątrz kilkoma warstwami folii aluminiowej, żeby woda z kąpieli wodnej nie wlała do środka formy.
Piec w kąpieli wodnej (czyli włożyć tortownicę do formy o większej średnicy np. 30 cm lub innej szerszej formy i wlać wrzątek na wysokość 2 cm) 15 minut w 180 stopniach C, potem zmniejszyć do 120 st. C i piec dalsze 80 minut.
15 minut przed końcem pieczenia wylać na sernik polewę. Wyrównać.
Polewa: można dać sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, ale dla uzyskania naprawdę kwaskowatego efektu, który świetnie współgra z sernikiem, polecam kwasek. Kwasek trzeba dawać ostrożnie (w małej ilości) i próbować, do uzyskania pożądanego efektu.
Sernik po wystygnięciu koniecznie schłodzić w lodówce przez kilka godzin, najlepiej całą noc.
0 komentarze
Prześlij komentarz